Kada bi se sutra održao referendum sa pitanjem “Da li podržavate ulazak BiH u EU”, 78 posto bh. građana glasalo bi potvrdno, rezultati su istraživanja javnog mnijenja koje je Direkcija za evropske integracije BiH provela u prvom tromjesječju ove godine, a Vijeće ministara BiH o tome danas prihvatilo informaciju.
"Stvaranje većeg broja kvalitetnijih radnih mjesta i garancija trajnog mira i stabilnosti glavni su razlozi koje bi građane opredijelili da glasaju za članstvo BiH u EU.
Istovremeno, oni koji bi glasali protiv, to bi učinili jer vjeruju da bi članstvo u EU stvorilo veće troškove života i povećalo poreze, te dovelo do gubitka kulturne raznolikosti.
Ukoliko se potencijalno referendumsko opredjeljenje posmatra kao podrška procesu integrisanja, ona bilježi pad za sedam posto u odnosu na istraživanje iz 2014. godine", pokazalo je istraživanje DEI-ja BiH.
U poređenju sa prošlogodišnjih 67 posto, u ovogodišnjem istraživanju čak 85 posto ispitanika smatra da reforme u BiH treba provoditi i bez da su uslov za članstvo u EU, osnosno prvenstveno zbog stvaranja boljih uslova života u BiH.
Među prioritetnim reformama, građani su izdvojili borbu protiv korupcije, smanjenje poreskih opterećenja na rad i uklanjanje prepreka zapošljavanju.
Najvećim preprekama integraciji u EU, građani smatraju nespremnost na promjene, politizaciju procesa integrisanja i politiku uslovljavanja koju EU provodi prema BiH.
Kao i prethodnih godina, većina ispitanika informacije o procesu integirsanja dobija posredstvom tv programa i interneta, a finansijska pomoć EU je i dalje najinteresantnija tema.
Trećina ispitanika je mišljenja da BiH već pregovara o članstvu u EU. Istovremeno, dvije trećine njih smatra da članstvo BiH u EU nema alternativu.
Istraživanje je provedeno CATI metodom na reprezentativnom broju ispitanika u čitavoj BiH.